wymiana płynu chłodzącego

Wszystko o silnikach, diesel, benzyna, lpg, itd,

Moderatorzy: zmac, grzesiek309

yoskorek

wymiana płynu chłodzącego

Postautor: yoskorek » 27 kwie 2009, o 06:34

witam drodzy koledzy chciałem wymienic płyn chłodzący w moim p 309 ale kompletnie niewiem jak to zrobic tzn chodzi mi o dokładną instrukcje jak zlac stary płyn jak nalac nowy jak odpowietrzyc układ chłodzenia aha jescze jedno od niedawna mam tego p 309 gdy go kupiłem niemiał zbiorniczka wyrównawczego płynu chłodzenia i tylko mam korek wlewu połączony z chłodnicą i tu pada moje pytanie czy jest mozliwe że samochód moze byc bez zbiorniczka wyrównawczego ?????? bede wdzięczny za pomoc pozdrawiam !!!

Awatar użytkownika
zmac
expert lew
expert lew
Model 309: gti/tct,206s16/gti
Silnik: 2.0

Postautor: zmac » 27 kwie 2009, o 21:34

Jeżeli dobrze wyczytałem z twoich postów posiadasz silnik 1.6 na gaźniku.
A więc od początku w tej wersji chłodnica jest zintegrowana ze zbiornikiem wyrównawczym, jak dobrze ją obejżysz to stojąc od przodu auta z lewej strony plastik jest dużo większy niż z prawej.
Co do wymiany płynu to trzeba spuścic stary, odkręcasz z prawej strony chłodnicy na dole korek ewentualnie luzujesz gumowy korek skręcony opaską czekasz aż zleci cały, następnie z tyłu silnika po lewej stronie jest kruciec z którego wychodzą przewody wodne na końcu jest korek też go odkręcasz i czekasz aż wszystko zleci, możesz przepłukac układ czystą wodą.
Zakręcasz wszystkie korki i nalewasz świerzy płyn, odkręcasz odpowietrzniki 3 sztuki jeden na wężu wychodzącym z nagrzewnicy, drugi na obudowie termostatu, trzeci z prawej strony chłodnicy, napełniasz płynem aż pojawi ci sie płyn w odpowietrznikach, odpalasz auto czekasz az puści termostat, wyłączasz czekasz do ostygnięcia i ewentualnie dolewasz braki.

yoskorek

Postautor: yoskorek » 27 kwie 2009, o 22:02

wielkie dzieki za pomoc teraz juz wsyztsko jest jasne niedawno kupiłem ten samochód za niewielkie pieniadze i teraz trzeba usterki powolij wykrywać cos wymieniac i czesto neiwiem jak sie zabrac za pewne sprawy w tym aucie jescze raz dzieki