Peugeot309.pl

... dla ludzi z pasją
Teraz jest 19 sty 2018, o 13:23

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Autor Wiadomość
PostNapisane: 10 kwi 2011, o 18:13 
expert lew
expert lew

Model 309: nie mam 309
Silnik: -
Ostatnio musiałem się zająć wymianą kilku żarówek i linki licznika w SX'ie, więc pomyślałem że opiszę te czynności dla potomnych :D
Potrzebne nam będą:
-śrubokręt krzyżak,
-torx T20(chyba że ktoś wymienił śrubki na krzyżaki),
-płaski śrubokręt lub coś innego do podważenia zaślepki kierownicy.
-klucz nasadowy 21(najlepiej przedłużana nasadka jak do świec) z dużą dźwignią,
-klucz 10.
Czynność demontażu konsoli wokół zegarów można wykonać bez ściągania kierownicy lecz jej zdjęcie bardzo ułatwia dalsze prace.
1.Demontaż kierownicy: podważamy lekko zaślepkę i wyciągamy a następnie odkręcamy nakrętkę kluczem 21. Kierownicę ustawiamy równo na wprost i poszarpując ciągniemy do siebie(waga na nos!).
2.Po zdjęciu kierownicy przystępujemy do demontażu konsoli. Musimy odkręcić śrubki w miejscach zaznaczonych na zdjęciu. W sumie powinno ich być 5. Dwie nad zegarami i dwie od spodu po bokach kierownicy oraz jedna pomiędzy nawiewami.
Obrazek
Zaślepkę pomiędzy nawiewami chwytamy u samej góry i delikatnie pociągamy do siebie, pod nią znajdziemy śrubkę.
Po odkręceniu podciągamy konsolę za kierownicą do góry aby wylazła z dolnej osłony kolumny, podnosimy lekko do góry z prawej strony i wyjmujemy. Wypinamy wszelkie kostki i przełączników i zegarka i możemy ją odłożyć na bok by nie przeszkadzała.
Jeśli chcemy wyjąć zegary musimy odkręcić 4 śrubki. 2 po bokach i 2 pod zegarami.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Po odkręceniu wyjmujemy zegary i odpinamy wszystkie kostki, nie da się ich pomylić przy podłączaniu :)
W zależności od wersji występowały 2 typy zegarów. Zwykłe podświetlane od góry i podświetlane od dołu(takie jak na zdjęciach), w których świecą tylko cyferki i wskazówki. W obydwu typach wymiana żarówek nie stanowi najmniejszego problemu. Są to zwykłe żarówki w oprawkach T5.

Dalszy opis dotyczy wymiany linki prędkościomierza.
1.Musimy wyciągnąć gumowy klinek mocujący linkę w napędzie na skrzyni. Mechanizm napędu licznika znajduje się na wyjściu prawej półosi ze skrzyni. Niemalże idealny dostęp mamy od spodu ale niewielka gimnastyka pozwoli dostać się nam do niego z pod maski. Zaznaczony na zdjęciu "patyczek" chwytamy z lewej strony strony auta, gdzie jest znacznie grubszy (ok 10mm) i delikatnie wyciągamy, tak aby go nie urwać.
Obrazek
2. Następnie przystępujemy do demontażu półki pod kierownicą aby mieć dostęp do gumowej przelotki linki w ścianie grodziowej. Odkręcić musimy 4 śrubki(zaznaczone strzałkami)2 od spodu po bokach jedna w prawym górnym rogu i jedna w lewym górnym rogu oraz poluzować jedną nakrętkę w głębi półki(klucz 10)
Obrazek
3. Wyciągamy półkę i możemy wyjąć linkę z przelotki. Guma ta znajduje się pod pedałem gazu pomiędzy jego łożyskiem(biały plastik) a mocowaniem linki gazu. Linkę chwytamy i wyciągamy z przelotki. Ma ona w tym miejscu gumową kulkę.
Obrazek
4.Linkę wyciągamy do góry w stronę zegarów.
5.Nową linkę wsuwamy od strony zegarów, wciskamy kulkę w przelotkę a koniec wsuwamy w napęd w skrzyni. Może to być czasochłonne, gdyż ciężko trafić końcem linki idealnie w napęd tak aby weszła na swoje miejsce. Następnie wsuwamy gumowy klinek i składamy resztę w kolejności odwrotnej do demontażu.
Kilka rad przy składaniu:
1.Przełącznik kierunkowskazów musi być w pozycji "0" Jeśli kierunkowskaz będzie włączony przy wkładaniu kierownicy wyłamiemy plastik odpowiedzialny za wyłączanie kierunkowskazów przy skręcie.
2.Aby podpiąć linkę prędkościomierz nie wyciągamy jej! Spowoduje to wyskoczenie jej z mechanizmu w skrzyni przez co licznik nie będzie działał. Podpięte pod kostki zegary wkładamy na miejsce i z wyczuciem wciskamy, linka powinna sama wskoczyć.
3.Przed dobieraniem się do linki z pod maski warto poczekać aż puga ostygnie. Ja sobie poparzyłem rękę o kolektor wydechowy :cry:

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]