skrzynia biegów - sporo problemów

Tutaj postujemy o mechanice w naszych 309

Moderatorzy: zmac, grzesiek309

Awatar użytkownika
xiaoping
lwiątko
lwiątko
Model 309: GLi
Silnik: TU3M

skrzynia biegów - sporo problemów

Postautor: xiaoping » 26 cze 2014, o 19:21

Witam, mam peugeota 309 gli rok 1989 świeżo po lifcie, z silnikiem 1.4 TU3m
Sprawa pierwsza:
Wyskakują mi biegi, najczęściej dwójka i czwórka, trzeba trzymać lewarek, bo jak się go puści, to biegu już nie ma.
Sprawa druga:
bieg wsteczny wchodzi za 3, albo 4 razem lewar idzie w położenie, ale nie czuję momentu kedy bieg faktycznie __wchodzi__ na swoje miejsce.
Przy jeździe w korku albo przy ruszaniu samochód wydaje piski/skrzypy jak rozje...ne wyro, myślałem, że to zawieszenie, ale dźwięk jest zawsze przy zmianie biegu z 1 na 2.
W ibizie 021a miałem walniętą skrzynie, ale tam przy zmianie z 2 na 3 był zgrzyt, i czuło się szarpnięcie na lewarku, tu biegi chodzą niby lekko, ale wyskakują.
Mechanizm nie przenosi wibracji, ale ma luzy i działa nieprecyzyjnie

zastanawiam się co z tym zrobić

Wymiana całej skrzyni to koszt 350 pln jakaś skrzynia + transport do miejsca w Polsce 60 + transport do Danii 300DKK
+ wymiana ?000 Dkk
powstaje pytanie co będę miał w efekcie?

Po czym poznam, że moja skrzynia już jest na złom?
a może mogę wymienić elementy dookoła skrzyni, żeby biegi nie wyskakiwały i jakoś pokasować luzy?
Daj chłopu zegarek, to będzie kłonicą nakręcał:D

Awatar użytkownika
BzyQ
super lew
super lew
Model 309: Graffic
Silnik: TU1M

Re: skrzynia biegów - sporo problemów

Postautor: BzyQ » 26 cze 2014, o 19:48

Możesz zmienić wybieraki , i dać nową tulejkę do wybieraka montowanego na skrzyni bo tam powstają właśnie luzy na boki. W mojej skrzyni wypada wsteczny, synchronizator 2 umarł i zawsze wchodzi ze zgrzytem , 3 da się wsadzić bez sprzęgła za to... :P

Awatar użytkownika
grzesiek309
expert lew
expert lew
Model 309: nie mam 309
Silnik: -

Postautor: grzesiek309 » 26 cze 2014, o 20:42

To nie koniecznie wina skrzyni.
Kiedyś w 309 wypadały mi właśnie 2 i 4 i okazało się, że cięgło pod samochodem było krzywe i nie dało się do końca wrzucić 2.
Teraz w 205 cięgło mi skrzypi o osłonę termiczną. Myślałem wcześniej, że to sprzęgło, bo przy wysprzęglaniu na 2 się odzywa.
Musisz zajrzeć na kanale/podnośniku. Cięgło idzie od dźwigni do ramy zawieszenia nad katalizatorem.
Jest Ci smutno? Jest Ci źle? Wsiądź do puga, przejedź się!

Awatar użytkownika
xiaoping
lwiątko
lwiątko

Postautor: xiaoping » 28 cze 2014, o 19:48

Dziękuję za pomoc...

wszedłem na stronę sklepu i znalazem 3 zestawy naprawcze:

Nr1.

http://www.iparts.pl/czesc/zestaw-napra ... produktowe

Nr2.

http://www.iparts.pl/czesc/zestaw-napra ... produktowe

Nr 3.

http://www.iparts.pl/czesc/zestaw-napra ... -4553.html

czy któryś z nich mi w czymś pomoże?
Poobserwowałem troszkę auto i okazało się, że ono trzeszczy i skrzypi nie tyle przy zmianie biegów, co przy dodawaniu gazu, i odejmowaniu gazu
a skrzynia tak jak opisywałem gubi czwórkę i dwójkę, i nie czuć za dobrze, że bieg jest...

ciężko tu w okolicach Århus z mechanikiem
albo wykładasz od 440 DKK za godzinę, albo idziesz do ziomala, który ma zamówień na 2 miechy naprzód, i wybiera sobie te najlepsze...

ale co mi zostaje, łażę i zawracam mu d regularnie...

Awatar użytkownika
maniek
expert lew
expert lew
Model 309: GR
Silnik: 1.4i TU3M

Postautor: maniek » 28 cze 2014, o 22:04

Nie zawracaj mechanikowi głowy tylko wejdź pod auto i zobacz cięgna. Może krzywe, może zastane lub zardzewiałe. Jak pisałeś auto długo stało. Zmiana biegów w 309 jest dość specyficzna i przypomina mieszanie kijem w wiadrze więc precyzją zmiany się nie przejmuj, ważne żeby biegi trzymały. Obstawiam cięgna pod autem i przy skrzyni. Oryginalne cięgna nie mają żadnej regulacji. Może ktoś założył zamiennik jak na zdjęciu i się rozkręciło dlatego nie wchodzi. :beer::
Peugeot 309 1.4i

Awatar użytkownika
xiaoping
lwiątko
lwiątko

Postautor: xiaoping » 1 lip 2014, o 10:09

piszczenie i skrzypienie przy przyspieszaniu i zmianie biegów to wina wydechu, jest za sztywno połączony na odcinku drugiej rury za kolektorem. jak auto przyspiesza i nagle spowalnia, to tam rury i zawieszenia pracują, ale połączenie jest jakoś po kosztach.
wydech piszczy, popierduje, ale jest póki co szczelny.

co do skrzyni, z zewnątrz wygląda ona dobrze, cięgna proste, skrzynia się nie zlała, nie wiadomo co tam z nią.
Nie dam rady wszystkiego na raz zrobić, bo i kasy mało i zaplecze techniczne kiepskie
pomęczę się tak jak jest i ugryzę przy następnym razie.